Veľmi jednoducho. Navyše môže ktokoľvek zo spoločnosti vrátane zamestnancov, ktorá využije ponuku chránených dielní relaxovať, skrášliť sa v chránenej dielni z výrobkov, ktoré vyrobia zdravotne postihnutí alebo nimi obdarovať aj v tomto vianočnom období svojich blízkych…

Zamestnávateľ si tak môže vytvoriť svoj vlastný sociálny program a mať spokojnejších a lojálnejších zamestnancov. Bude ho to stáť menej a pomôže zdravotne postihnutým ľuďom.

V chránených dielňach pracujú zdravotne postihnutí ľudia, ktorí vyrábajú rôzne výrobky, alebo poskytujú služby. Štátne príspevky na ich podporu pokrývajú maximálne 50 percent ich nákladov. Zvyšok si vykrývajú samy buď ďalšou sociálnou činnosťou alebo predajom vlastných výrobkov a služieb.

Každá organizácia na Slovensku, ktorá má viac ako 20 zamestnancov, je povinná zamestnávať 3,2-percenta zdravotne postihnutých. Takže má tri možnosti:

  • 1. zamestnať povinný podiel zdravotne postihnutých
  • 2. nezamestnať ho, ale radšej zaplatiť „pokutu“, alebo
  • 3. zadať zákazku chránenej dielni – tento rok vo výške 805 eura za jedného zdravotne postihnutého zamestnanca.

Od septembra sa začala pre chránené dielne „sezóna“, kedy oslovujú firmy a informujú ich o možnosti zadať zákazku. Problémom je, že sa málokedy dostanú do kontaktu s majiteľmi alebo konateľmi firiem, ktorí o jej zadaní rozhodujú. Zastavia ich manažéri a personalistky s tým, že áno, firma má povinnosť zamestnávať ZP, ale radšej platí pokutu štátu (čo je pre zamestnávateľa nie veľmi výhodné). Radšej s tým ani nechcú osloviť majiteľa, pretože je to pre nich administratívne jednoduchšie a majitelia alebo konatelia spoločností tak o tejto možnosti častokrát ani nevedia. Potom nemôžu ani rôzne ponuky využiť, čo je samozrejme pre podnikateľov ako aj pre chránené dielne škoda.

Ďalším problémom je priam nadľudské úsilie presviedčať aj zdravých, že zdravotne postihnutí dokážu tiež kvalitne pracovať a dokonca ponúknuť službu alebo výrobok, ktorý je hodnotný a poteší firmu a/alebo jej zamestnancov. Dôkazom toho, že je to možné, je chránená dielňa Wellnea v centre Senca. Spolumajiteľka a konateľka PhDr. Elena Kopcová, PhD:

„Poskytujeme komplexné služby salónu krásy. Okrem kaderníckych, manikérskych, pedikérskych, masážnych a kozmetických služieb vyrábame aj strieborné šperky so Swarovskeho krištáľmi. Medzi našimi stálymi a spokojnými zákazníkmi sú už viaceré firmy s viac ako 20 zamestnancami.

Autor článku: Eva Lauková
Článok bol upravený.

Ponuka chránenej dielne WELLENA:

Chránená dielňa WELLNEA - ponuka

(Viac o povinných platbách sa dozviete tu, o našej ponuke tu)

Na stiahnutie: Senčan – november 2011 “Firmy pre zamestnancov: Tri muchy JEDNOU ranou (strana 9)”

Comments are closed.

Vás nič nestoja a pomôžu
Venujte aj tento rok 2%

na ľudský účel a užitočné veci. Je to rýchle a jednoduché.
Viac info tu.
Voľné pracovné miesto
Otváracie hodiny:
WELLNEA Senec
Po – Pia: 7.00 – 20.00 hod
Sobota: 7.00 – 14:00 hod
Nájdete nás:
Salón WELLNEA Senec
Pasáž Helios 1, pešia zóna v centre,
oproti Tatrabanke

Lichnerova 41
903 01 Senec

Tel.: 0903 415 220
E-mail: wellnea@wellnea.sk
Mapka:
TENENET o.z.